لوگو - صنعتینو

سیستم الکترومغناطیسی EM-Electro Magnetic System

جستجو
دسته ها
دسته‌ها
گیت فروشگاهی EM

مقدمه

گیت فروشگاهی EM  در رنج 2khz  تا 7khz کار می کند و تنها برای فروشگاه های لوازم آرایشی استفاده می شود. البته لیبل های گیت فروشگاهی EM را می توان فعال و غیر فعال نمود . از این جهت مناسب کتابخانه ها می باشد. یکی از معایب این تکنولوژی فاصله کم تحت پوشش آن  است. فاصله تحت پوشش در این مدل کمتر از 90 سانتی متر می باشد . عیب بعدی قیمت بسیار بالای آن است که از 10 میلیون تومن به بالا می باشد.

البته جدیدا سیستم های RFID  برای کتابخانه های بزرگ پیشنهاد می شود. در این سیستم تگ های الصاقی به کتابها هر کدام کد مخصوص خودشان را داشته و حاوی اطلاعاتی در خصوص کتاب،زمان خریدو…میتوانند باشند. و به هنگام امانت دادن یا باز پس گیری آن فقط لازم است که کتابها در یک محدوده خاص قرار گیرند تا اطلاعاتشان توسط Reader خوانده شده و به صورت نرم افزاری اجازه خروجشان از گیت صادر شود.لازم به ذکر است که هزینه این سیستم در حال حاضر قابل مقایسه با هزینه گیت فروشگاهی EM می باشد . ولی به دلیل مکانیزه ساختن سیستم امانت، کارایی بسیار بیشتری برای کتاب خوانها دارد.

 

خصوصیات گیت فروشگاهی EM

گيت فروشگاهی EM  در فركانس كاري كمتر از 10 كيلوهرتز كار ميكند (معمولا حدود 3 كيلوهرتز). به علت برخي ويژگي هاي فني از جمله پايين بودن فركانس، گيت فروشگاهی EM  به صورت تك پايه قابل نصب نميباشد و حتما بايد به صورت دوپايه نصب شود. همچنين آنتن هاي گيت فروشگاهی EM ميتوانند حداكثر 80 سانتي متر از ورودي را پوشش دهند. (برد موثر) .

به علاوه ابعاد آنتن هاي  گيت فروشگاهی EM حدود 150 x 80 x 10 سانتي متر است  كه ابعاد عرضي آن (80 سانتي متر) در مقايسه با RFها و AM  ها رايج در بازار حدود دو برابر است و از اين جهت در تمام فروشگاه هاي هدف، قابل نصب شدن نيست. به علاوه پايين بودن برد موثر آن باعث محدود شدن كاربرد هاي آن شده است. اما نقطه قوت گیت فروشگاهی EM، ليبل آن است كه به علت كوچك بودن و ساده بودن ، كاربرد هاي به خصوصي را داراست.

 

کاربردهای گیت فروشگاهی EM

يكي از كاربرد هاي گيت فروشگاهی EM  براي محافظت از اشيايي همچون طلا و جواهر است. ليبل EM به دليل پايين بودن فركانس كاري گيت فروشگاهی EM ، ميتواند عملكرد بهتري نسبت به ساير گيت هاي ضد سرقت در مجاورت اشياي فلزي داشته باشد. به علاوه اين ليبل قابليت فعال و غير فعال شدن دارد و از اين بابت كاربرد وسيعي در محافظت از كتابها در كتابخانه ها دارد.

يك كتابخانه را در نظر بگيريد كه توسط گيت فروشگاهی EM محافظت ميشود. ليبل هاي EM درون شيرازه كتابها جاسازي شده است. قبل از اينكه شخص، كتاب را تحويل بگيرد، كتابدار مشخصات كتاب را در كامپيوتر ثبت ميكند و سپس با قرار دادن كتاب بر روي دستگاه غير فعال ساز(Deactivator)، اقدام به غير فعال ساختن ليبل جاسازي شده داخل شيرازه كتاب ميكند و سپس كتاب را به شخص متقاضي تحويل ميدهد. هنگامي كه كتاب به كتابخانه باز ميگردد، كتابدار بعد از تحويل گرفتن و ثبت مشخصات در كامپيوتر، ليبل جاسازي شده در كتاب را با قرار دادن كتاب بر روي دستگاه Re activator دوباره فعال ميكند و به قفسه باز ميگرداند. چنانچه كتاب بدون اجازه كتابدار خارج شود، به علت فعال بودن ليبل جاسازي شده در كتاب، گيت فروشگاهی EM نصب شده در خروجي كتابخانه آلارم ميدهد و كتابدار را از اين خروج غير مجاز باخبر ميسازد.

 

تداخل با سایر سیستم ها

به علت پايين بودن بيش از حد فركانس كاري گيت فروشگاهی EM نويز پذيري آن در محيط هاي فروشگاهي به شدت بالاست به طوري كه منابع تغذيه سوئيچينگ از هر نوع ميتوانند باعث تضعيف شديد و از كار افتادن عملكرد اين گيت شوند. همچنين به طور طبيعي آلارم هاي خطاي اين گيت نسبت به گیت فروشگاهی AM و گیت فروشگاهی RF بالاست.

 

مکانیزم عملکردی

از جمله ويژگي هاي ديگر گیت فروشگاهی EM مصرف توان بالاي آن است كه در حالت استاندارد مصرفي در حد  300 تا 500 وات دارد.

در گيت فروشگاهی EM  ساز و كار تشخيص تگ ها بيشتر بر اساس back scatter آلياژي از فلز است كه درون ليبل EM قرار دارد به همين علت ممكن است بعضا اشياي فلزي به خصوص كه همراه افراد است با اينكه تگ نيست، اما باعث آلارم خطاي دستگاه شود.

گيت EM به علت تشخيص امواج تگ با حالت back scatter، داراي مدارات پيچيده تري ميباشد و از اين بابت داراي قيمت بسيار بالاتري نسبت به گیت فروشگاهی AM و  گیت فروشگاهی RF است و طبيعتا هزينه تعمير و نگهداري آن بالاست.

گیت فروشگاهی EM بیشتر در اروپا استفاده می‌گردد و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپر مارکت‌ها و کتابخانه‌ها مصرف می‌گردد. در این تکنولوژی یک نوار نازک آهن به همراه یک لایه چسب به کالاها چسبیده می‌شود. بر چسب در خروجی جدا نمی‌شود بلکه توسط یک اسکنر که دارای میدان مغناطیسی قوی است خنثی می‌گردد. یکی از ویژگی‌های گیت فروشگاهی EM قابلیت خنثی و فعال شدن برچسب است که موجب پائین آمدن هزینه‌ها می‌شود.

سازوکار یک سیستم الکترومغناطیسی EM

 

جمع بندی

شکل فوق یک سیستم گیت فروشگاهی EM به همراه آنتن فرستنده و گیرنده را نشان می‌دهد که یک تگ در وسط آن‌ها قرار دارد. وقتی که تگ فعال در میان میدان قرار گیرد گیرنده تغیرات سیگنال ارسال شده توسط فرستنده را تشخیص می‌دهد. اگر به امواج گیرنده نگاه کنید دو بار اشباع را مشاهده خواهید کرد اشباع دوبار رخ می‌دهد یکی در سیکل اول و دیگری در سیکل منفی.

آنتن فرستنده سیستم گیت فروشگاهی EM یک میدان مغناطیسی با فرکانس پائین ایجاد می‌کند. وقتی که تگ در میان گیت قرار بگیرد یک میدان با الگوی خاص ایجاد می‌کند که این الگو توسط آنتن گیرنده آشکار می‌گردد. این سیگنال ضعیف، پردازش شده و باعث تحریک آلارم می‌شود. معمولا فرکانس بازتابیده شده توسط تگ بین 70 تا 1 کیلو هرتز می‌باشد. آنتن‌های گیت فروشگاهی EM معمولا از انواع سیستم EAS بزرگتر می‌باشند و عرض بین دو آنتن حداکثر 80 سانتی‌متر می‌باشد. مزیت عمده گیت فروشگاهی EM این است که تگ این سیستم را می‌توان بر روی سطوح فلزی چسباند.از این جهت می‌توان آن‌را برای سوپر مارکت‌ها ابزار فروشی‌ها و کتابخانه‌ها استفاده کرد.

اين سيستمها را نيز به دو صورت دو آنتن و همچنين سه آنتن مي توان نصب کرد.قيمت تمام شده گیت فروشگاهی EM نسبت به ساير سيستم ها خيلي بالا بوده و نوار مغناطيسي آن نيز هزينه بالايي دارند.

گیت فروشگاهی EM پرمصرفترين سيستم كنترل سرقت متناسب با كتاب و سخت افزار هاي كامپيوتري مي باشد.

 

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 17 =

Call Now Buttonتماس بگیرید